Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W hołdzie Wyklętym

Treść

Powstał Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" skupiający kilkanaście organizacji i środowisk patriotycznych, które 1 marca pragną wspólnie uczcić bohaterów antykomunistycznego podziemia. W skład Prezydium Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych weszli m.in. Andrzej Melak, prof. Wiesław Jan Wysocki i prof. Jan Żaryn. "Oddajmy Im hołd, wywieśmy narodowe flagi, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze, przywołajmy we wspomnieniu i w modlitwie" - piszą organizatorzy obchodów w wydanym przez siebie ogłoszeniu.
- W przestrzeni publicznej nie ma rzetelnej i merytorycznej debaty na temat wychowania młodego pokolenia w tradycyjnej, od pokoleń związanej z polskością misji patriotycznej. Dzień żołnierzy wyklętych jest dniem, kiedy warto spontanicznie zamanifestować swoje przywiązanie do polskości i chęć bycia duchowym spadkobiercą tamtego pokolenia - podkreśla prof. Jan Żaryn. Jego zdaniem, jest to również okazja do zastanowienia się nad sobą i własnymi zadaniami.
Uroczystości przewidziane na 1 marca rozpoczną się o godz. 17.00. W szesnastu miejscach Warszawy związanych z walką i tragiczną historią niepodległościowego podziemia historycy będą opowiadali o losach bohaterów, a następnie o godz. 19.30 wszystkie grupy spotkają się na placu Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza wezmą udział w Apelu Poległych i złożą wieńce. Stamtąd udadzą się do archikatedry św. Jana, gdzie o godz. 21.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy wyklętych i ich rodzin.
- Nie ulega wątpliwości, że dzieło żołnierzy wyklętych nie jest dziś jeszcze skończone. Ono wreszcie w III RP ma ciąg dalszy w tym sensie, że po raz pierwszy od wielu dziesięcioleci rodziny mogą głośno mówić o okolicznościach walki i śmierci swoich dziadków, ojców, wujów i wreszcie przede wszystkim dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej dokładnie je poznawać - zauważa prof. Żaryn. Dodaje też, że obchody 1 marca organizowane są bez oglądania się na władze państwowe. - Uważamy, że jest to powinność obywatelska wynikająca z wewnętrznej potrzeby Polaków - podsumowuje.
Patronat honorowy nad obchodami objęły m.in. Fundacja "Polska się upomni" oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość.

Bogusław Rąpała

Nasz Dziennik Piątek, 10 lutego 2012, Nr 34 (4269)


Autor: au