Skarżą ustawę
Treść
Przyjęta przez Sejm w zeszłym roku nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych jest niezgodna z Konstytucją - uważa Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Dlatego zaskarżył regulację do Trybunału Konstytucyjnego.
Prokuratorzy w swoim obszernym wniosku wskazują na pięć elementów, które uważają za sprzeczne z Konstytucją. - Podstawowym mankamentem regulacji dotyczących ocen okresowych, który przesądza o niekonstytucyjności ustawy, jest fakt, że ustawa zawiera całkowicie nieostre kryteria takich ocen, przez co przeniesiono ciężar ich konkretyzacji na akt niższej rangi, czyli rozporządzenie, którego do dziś nie wydano - podkreślił prokurator Jacek Skała, wiceprzewodniczący związku. Prokurator ocenia, że przygotowywanie ocen okresowych oderwie prokuratorów od głównego ich zadania, czyli ścigania przestępców. - Będą poświęcać swój czas pracy na zbędną sprawozdawczość, to jest droga do kosztownej biurokratyzacji - stwierdził. Skała wskazał, że taka ocena sędziów czy prokuratorów już dziś funkcjonuje w postaci wizytacji, lustracji akt czy nadzoru służbowego. - Pracę prokuratorów oceniają także sędziowie prowadzący procesy. Jest to w pełni zobiektywizowany nadzór nad pracą prokuratora, który można porównać do audytu zewnętrznego w firmie - zaznaczył.
Inny zarzut co do niekonstytucyjności ustawy dotyczy nieprawidłowego trybu uchwalenia ustawy o ustroju sądów powszechnych. - Pierwsze czytanie projektu tej ustawy powinno się odbyć w Sejmie, zamiast tego odbyło się w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Apelowaliśmy wtedy o zachowanie należytego trybu, ale niestety nie posłuchano nas i włączono polityczną maszynkę do głosowania. Już sam ten wadliwy sposób uchwalenia ustawy dyskwalifikuje ją i stanowi samoistną przesłankę do stwierdzenia jej niekonstytucyjności - powiedział Skała.
Podkreśla, że "nie jest dopuszczalne w świetle prawa czytanie ustawy regulującej ustrój władz państwowych, takich jak sądownictwo i prokuratura, w inny sposób niż na posiedzeniu plenarnym Sejmu". Nowelizacja ponadto nie była konsultowana m.in. ze związkiem zawodowym prokuratorów i prezesem Sądu Najwyższego oraz Krajową Radą Prokuratury.
Wniosek popiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", ale zgodnie z prawem nie może wystąpić z taką skargą. - Przeciwstawiamy się nowym formom oceny, ponieważ one z instrumentu nadzoru mogą się stać instrumentem nacisku - powiedział podczas prezentacji wniosku do TK sędzia Grzegorz Kache.
Zenon Baranowski
Nasz Dziennik Czwartek, 26 stycznia 2012, Nr 21 (4256)
Autor: au