Próba rekonstrukcji
Treść
Polska przekazała Rosji listę z nazwiskami 1149 osób, które mogą się znajdować na białoruskiej liście katyńskiej.
Lista ta jest jedną z największych tajemnic zbrodni katyńskiej i dotyczy 3870 osób zamordowanych z rozkazu Stalina najprawdopodobniej w więzieniu NKWD w Mińsku, a pogrzebanych w Kuropatach. W spisie znalazły się nazwiska osób, co do których polscy badacze mają "duży procent pewności", że zostały zamordowane na terytorium sowieckiej Białorusi. - Liczymy na to, że strona rosyjska pomoże nam tę listę zweryfikować, uzupełnić i ostatecznie wyjaśnić los osób, które na niej się znalazły - zaznaczył Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, które listę przygotowało. Do przekazania dokumentu doszło wczoraj w Warszawie, podczas spotkania Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych.
Bazą dla sporządzenia listy jest spis obywateli polskich zaginionych pod okupacją sowiecką w latach 1939-1941. Na zlecenie Centrum spis wykonał Ośrodek Karta na podstawie m.in. indeksu represjonowanych. Listę zweryfikowały następnie IPN oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Lista jest niepełna i może zawierać błędy, dlatego Centrum opublikowało ją na stronie internetowej (www.cprdip.pl). - Być może ktoś zna losy tych osób i może nam o tym opowiedzieć. Również badacze mogą nam pomóc, jeśli natrafią w swoich poszukiwaniach na ślad kogoś z listy - zaapelował szef Centrum. Lista dotyczy obywateli polskich, którzy zostali w roku 1939 lub 1940 aresztowani bądź wzięci do niewoli na obszarze województw białostockiego, nowogrodzkiego, wileńskiego i poleskiego. Uwzględniono także część osób zaginionych na terytorium Związku Sowieckiego bądź w województwie wołyńskim, stanisławowskim, tarnopolskim i lwowskim, które po 17 września 1939 r. zajął ZSRS.
MBZ, PAP
Nasz Dziennik Piątek, 1 czerwca 2012, Nr 127 (4362)
Autor: au