Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ostatni dzień abolicji

Treść

Dziś  kończy się trwająca od początku stycznia br. roku abolicja. Do końca dnia cudzoziemcy przebywający nielegalnie na terenie Polski mogli złożyć wniosek o legalizację swojego pobytu w trybie abolicji - informuje resort spraw wewnętrznych.

 Od stycznia wpłynęło już blisko 8,5 tys. wniosków, a ponad 2,3 tys. osób zalegalizowało swój pobyt - czytamy na stronie internetowej ministerstwa. Osoby, które nie będą mogły osobiście złożyć wniosku w urzędzie, mogą uczynić to drogą pocztową. Pod uwagę będzie brana data stempla pocztowego. Legalizacja pobytu w trybie abolicji pozwoli cudzoziemcom podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia, które będzie wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło). Po upływie ważności decyzji abolicyjnej (2 lata) w celu przedłużenia legalnego pobytu cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu jego legalizacji.

Dotąd najwięcej wniosków w skali kraju cudzoziemcy złożyli do wojewody mazowieckiego (6575), a następnie do wojewodów: łódzkiego (347), lubelskiego (213), śląskiego (209), dolnośląskiego (199), wielkopolskiego (184). Pod względem narodowości najwięcej wniosków złożyli obywatele Wietnamu (1986), Ukrainy (1877), Pakistanu (1282), Armenii (649).

Pobyt w Polsce zalegalizowali w większości obywatele m.in. Ukrainy (944), Wietnamu (611), Armenii (338).

Zdecydowaną większość (ponad 97 proc.) wnioskujących stanowią osoby, których pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku.

 AN

Nasz Dziennik Wtorek, 3 lipca 2012

Autor: au