Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Oddajmy hołd gen. Sosabowskiemu

Treść

Dziś na Powązkach Wojskowych na grobie gen. Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, zostaną złożone wieńce w związku ze 120. rocznicą jego urodzin. Senat przygotowuje z tej okazji okolicznościową uchwałę.

- W związku ze 120. rocznicą urodzin gen. Sosabowskiego nad jego grobem [kwatera 19A-7] na Powązkach Wojskowych odbędą się uroczystości, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Senatu RP oraz mieszkańców Warszawy złożą kwiaty. Będzie również Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Warta Honorowa 6. Brygady Powietrznodesantowej im. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa - informuje Joanna Pieciukiewicz, reżyser zrealizowanego w latach 2007-2008 filmu o gen. Sosabowskim noszącego tytuł "Honor Generała".
Wraz z Heleną Rajczuk z Brzegu, córką Leona Skrzyniarza, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, wystosowała ona petycję obywatelską w sprawie uhonorowania gen. Sosabowskiego przez izbę wyższą parlamentu. Jak podkreśla Pieciukiewicz, senacka Komisja Obrony Narodowej zareagowała pozytywnie i szybko podjęła tę inicjatywę. Jutro rozpocznie obrady od podjęcia uchwały w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 r. miesiącem jego pamięci. W dokumencie zwraca się m.in. uwagę na fakt dowodzenia przez niego we wrześniu 1939 r. 21. Pułkiem Piechoty "Dzieci Warszawy", który zapisał piękną kartę bojową podczas obrony stolicy. "Stanisław Sosabowski zasłynął jednak przede wszystkim jako twórca i pierwszy dowódca pierwszej polskiej jednostki powietrznodesantowej - 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej" - głosi uchwała. Do reprezentowania komisji w dalszych pracach nad jej projektem upoważniony został senator Prawa i Sprawiedliwości Władysław Ortyl.
Pieciukiewicz zaznacza, że film "Honor Generała" opowiada o niesprawiedliwości, jaka dotknęła polskiego dowódcę i jego podkomendnych ze strony Brytyjczyków. Film można obejrzeć na portalu YouTube.

Jacek Dytkowski

Nasz Dziennik Wtorek, 8 maja 2012, Nr 106 (4341)

Autor: au