Konsultacje mocno limitowane
Treść
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła konsultacje społeczne poprzedzające drugi konkurs w sprawie przydziału koncesji na pierwszy multipleks cyfrowy. Ale dziwne to konsultacje, skoro jedynym sposobem udziału w nich ma być wysyłanie odpowiedzi drogą e-mailową, co prowadzi do wykluczenia z nich osób starszych oraz zamieszkałych na prowincji, które nie posiadają dostępu do internetu.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła rozpoczęcie konsultacji w sprawie umieszczenia kolejnych czterech programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym (MUX-1). Chodzi o ten multipleks, na którym odmówiono miejsca Telewizji Trwam. W ogłoszeniu czytamy: "Przed podjęciem decyzji w sprawie formuły ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji na MUX1 Przewodniczący KRRiT poddaje pod konsultacje społeczne, skierowane do odbiorców i uczestników rynku oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem rynku mediów elektronicznych następujące kwestie:
1. Jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej?
2. Które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową mają zamiar przedstawić?
3. Czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV)?". Odpowiedzi można nadsyłać drogą e-mailową na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl.
Komunikat Rady został umieszczony na stronach internetowych pod mylącym nagłówkiem "Do nadawców i operatorów", choć z pisma wynika, iż konsultacje w zakresie odpowiedzi na pierwsze pytanie są skierowane również do odbiorców, czyli mają walor konsultacji społecznych. - Zaproszenie do konsultacji jest skierowane do nadawców i operatorów. Mogą oni sygnalizować, że zamierzają ubiegać się o miejsce, a także nadsyłać własne uwagi co do sposobu uzupełnienia oferty programowej oferowanej w ramach MUX-1 oraz zasięgać informacji KRRiT - poinformowano nas w biurze prasowym KRRiT.
- Fundacja Lux Veritatis, nadawca Telewizji Trwam, weźmie udział w konsultacjach - powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji. Zwraca też uwagę na mylący nagłówek i treść komunikatu KRRiT, podczas gdy załącznik do komunikatu wyraźnie mówi, że "Przewodniczący KRRiT poddaje sprawę koncesji pod konsultacje społeczne, skierowane do odbiorców i uczestników rynku". Czyżby KRRiT liczyła na zmylenie odbiorców?
E-mail ogranicza
- Zwracamy uwagę Krajowej Rady, że ponad 2 mln ludzi już odpowiedziało na pierwsze pytanie postawione w konsultacjach, informując Krajową Radę, że chcą Telewizji Trwam na MUX-1. Uważamy, że KRRiT powinna te głosy uwzględnić. Ponadto Krajowa Rada musi poszerzyć, naszym zdaniem, formę konsultacji społecznych. Nie może być to wyłącznie droga mailowa, ponieważ duża część Polaków nie ma dostępu do internetu, a dodatkowo starsze pokolenie często nie potrafi korzystać z komputera - zwraca uwagę Lidia Kochanowicz.
"KRRiT otrzymała wiele listów wyrażających potrzebę umieszczenia w naziemnej telewizji cyfrowej programu religijnego" - czytamy w piśmie KRRiT otwierającym konsultacje. KRRiT nie wspomina w nim ani słowem o tym, że owe 2 mln listów zawiera żądanie koncesji dla konkretnej katolickiej stacji, jaką jest ciesząca się ogromną wiarygodnością Telewizja Trwam.
Konsultacje potrwają do 2 lipca. Przewodniczący KRRiT ma obowiązek do końca bieżącego roku rozpisać nowy konkurs na miejsce na MUX-1, czyli ogłosić w Monitorze Polskim informację o możliwościach uzyskania koncesji. - Konkurs zostanie rozpisany po zakończeniu konsultacji - podało biuro prasowe Krajowej Rady.
Tym razem postępowanie w sprawie przydziału koncesji będzie się toczyć na podstawie nowej ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Umożliwia ona uzyskanie samodzielnej koncesji na nadawanie z multipleksu naziemnego, bez uprzedniej konieczności posiadania koncesji satelitarnej. W poprzednim postępowaniu koncesje na MUX-1 nadawane były w trybie rozszerzenia koncesji satelitarnej, a nie przydziału samodzielnej koncesji. W efekcie przyjętej wówczas konstrukcji prawnej spółka ATM, która otrzymała zgodę na rozszerzenie koncesji na MUX-1, ale nie zaczęła w terminie nadawać programu z satelity, może stracić koncesję satelitarną, a wraz z tym prawo do jej rozszerzenia na nadawanie z multipleksu. KRRiT rozpoczęła już postępowanie w sprawie cofnięcia spółce ATM koncesji.
W 2014 r. TVP zwolni cztery miejsca zajmowane czasowo na multipleksie pierwszym. - Częstotliwości te mają być wykorzystywane przez Telewizję Polską SA nie dłużej niż do 27 kwietnia 2014 r., tj. do czasu pokrycia sygnałem programów telewizyjnych TVP1, TVP2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium, na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności Polski - poinformowała Krajowa Rada.
Małgorzata Goss
Nasz Dziennik Wtorek, 3 kwietnia 2012, Nr 79 (4314)
Autor: au