Huta już chińska
Treść
W Baranowie Sandomierskim podpisano wczoraj umowę dotyczącą sprzedaży cywilnej części Huty Stalowa Wola chińskiemu koncernowi Guangxi LiuGong Machinery Co. Ltd.
Choć kwota sprzedaży stalowowolskiej huty objęta jest tajemnicą, to nieoficjalnie wymienia się sumę około 250 mln złotych. To największa jak dotychczas chińska inwestycja w Polsce.
Koncern LiuGong, czołowy producent na światowym rynku maszyn budowlanych, to także jeden z ważniejszych zakładów i jedna z bardziej znanych marek w Chinach. Od 50 lat produkuje maszyny budowlane i zatrudnia 13 tys. pracowników. Firma rocznie produkuje około 60 tys. maszyn. Wstępna umowa w sprawie przejęcia Huty Stalowa Wola została podpisana w styczniu 2011 r. w Chinach. Przekazanie cywilnej części HSW nowemu inwestorowi nastąpi do końca stycznia.
W pierwszym okresie po przejęciu huty przez Chińczyków zatrudnienie w firmie zostanie utrzymane na dotychczasowym poziomie, później ma wzrastać. Inwestor zapowiada też inwestycje. Środki pozyskane z transakcji sprzedaży cywilnej części HSW chińskiemu inwestorowi mają być przeznaczone na unowocześnienie produkcji wojskowej huty, która nie będzie prywatyzowana. Ma to pozwolić na utrzymanie przez hutę pozycji lidera w krajowym przemyśle zbrojeniowym.
Restrukturyzacja HSW trwała dwa lata. Najtrudniejsze były rozmowy dotyczące pakietu socjalnego. - Liczymy na to, że huta pod nowymi rządami przypomni sobie lata swej dawnej świetności. Pozostaje nam tylko bronić, chronić i rozwijać zakład - mówi Henryk Szostak, przewodniczący zespołu negocjacyjnego, szef NSZZ "Solidarność" w Hucie Stalowa Wola.
MaK
Nasz Dziennik Środa, 11 stycznia 2012, Nr 8 (4243)
Autor: au