Przejdź do treści
Przejdź do stopki

CBŚ jak komenda

Treść

Centralne Biuro Śledcze Policji - pod takim szyldem od nowego roku ma funkcjonować obecne CBŚ, które zostanie wydzielone ze struktury Komendy Głównej Policji. Biuro będzie działać na wzór komend wojewódzkich.

Resort planuje wyodrębnienie Centralnego Biura Śledczego ze struktury organizacyjnej Komendy Głównej Policji oraz przekształcenie tej komórki organizacyjnej w jednostkę organizacyjną policji, czyli w Centralne Biuro Śledcze Policji.

- Centralne Biuro Śledcze Policji będzie dysponować oddzielnym budżetem, na takich samych zasadach jak obecnie dysponują komendy wojewódzkie policji. Szef Centralnego Biura Śledczego Policji będzie podlegać komendantowi głównemu policji - poinformowała nas Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Zmiany spowodują, że z KGP wydzielone zostaną też etaty obecnie przypisane do CBŚ. To w sumie 53 etaty.

- One aktualnie związane są z obsługą Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji. W związku z czym zmiana polegać będzie na przesunięciu etatowym z Centralnego Biura Śledczego KGP do Centralnego Biura Śledczego Policji - wyjaśniła Woźniak.

Plany zmian związanych z CBŚ nie przewidują ani likwidacji, ani rozbudowy struktury etatowej Komendy Głównej Policji. Jak informuje MSW, nad całością zmian w KGP od 14 marca br. pracuje specjalny zespół powołany przez komendanta głównego policji. Ma on opracować założenia organizacyjne i prawne dotyczące reformy struktury KGP. Wytyczne w tym zakresie wyznaczył Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Posterunki do likwidacji

O zmianach w funkcjonowaniu KGP mówi głośno od początku roku, od czasu kiedy stanowisko komendanta głównego policji objął nadinsp. Marek Działoszyński. Szef policji zaznaczał jednak, że po wydzieleniu CBŚ z KGP będzie można przeanalizować ewentualne zmiany w strukturze samej KGP.

- Wydzielenie Centralnego Biura Śledczego jako jednostki organizacyjnej zmniejszy stan osobowy KGP i zapewne pewne struktury, które obecnie są w komendzie, nie będą potrzebne w takich rozmiarach - zastrzegł.

Centralne Biuro Śledcze działa od 15 kwietnia 2000 roku. Powstało z połączenia działających w Komendzie Głównej Policji: Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Walki z Przestępczością Narkotykową. Służący w CBŚ funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniem pieniędzy. CBŚ przyczyniło się m.in. do rozbicia największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina.

Od roku w CBŚ działa też Wydział Operacji Pościgowych zajmujący się ściganiem najbardziej poszukiwanych przestępców. W strukturze Biura ma powstać w przyszłości Centrum ds. Uprowadzeń.

Oprócz reorganizacji KGP realizowane są też zmiany na najniższych szczeblach policji. Problem dotyczy 277 z 691 posterunków. Część z nich zostanie połączona bądź przeniesiona do komend powiatowych, a inne zlikwidowane. Powstanie też 27 nowych komisariatów. Wyznacznikami są m.in. zagrożenie przestępczością, czas reakcji policji na zgłoszenie o zdarzeniu oraz koszty.

Nowy model ma pozytywnie wpłynąć na skuteczność policji, a w efekcie zmian żaden z policjantów nie straci pracy. Pomysł jednak budzi spore wątpliwości wśród parlamentarzystów, m.in. PiS. Ich zdaniem, tego rodzaju decyzje rządu pozwalają "na masową likwidację posterunków policji", co w konsekwencji skutkuje obniżeniem bezpieczeństwa Polaków.

Marcin Austyn

Nasz Dziennik, 31 lipca 2012

Autor: au