Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Bez wspólnego kandydata

Treść

Ministrowie finansów UE nie zdołali wczoraj wybrać wspólnego kandydata na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Swoich kandydatów wystawiły Francja, Wielka Brytania i Polska (proponując Jana Krzysztofa Bieleckiego). Wspólny kandydat UE wyłoniony w drodze konsensusu miałby największe szanse na zostanie prezesem EBOiR, ponieważ Unia posiada większościowy udział w kapitale banku. Prezes zostanie ostatecznie wybrany w tajnym głosowaniu przez Radę Gubernatorów w Londynie 18-19 maja. Do wyborów staną wszyscy trzej kandydaci wysunięci przez kraje UE, a także kandydat Serbii oraz dotychczasowy prezes EBOiR, Niemiec Thomas Mirow.
EBOiR utworzony w 1991 r. ma za zadanie wspierać przemiany gospodarcze w Europie Środkowej i Wschodniej, Azji Centralnej oraz Turcji.
Jan Krzysztof Bielecki wysunięty został do EBOiR przez szefa NBP Marka Belkę i jest popierany przez rząd. Pełni funkcję szefa Rady Gospodarczej przy premierze, wcześniej był przez wiele lat prezesem Banku Pekao SA, dyrektorem zarządzającym w EBOiR, a na początku lat 90. - premierem.

MaG

Nasz Dziennik Środa, 16 maja 2012, Nr 113 (4348)

Autor: au